آیکون واتساپ
جنرال بکسل

FA | EN
صفحه اصلیدرباره ما تماس

اجرای پل معلق

اجرای پل معلق معروف به پل های سیم بکسلی که امروزه در جای جای جهان اجرا میشود نیاز به پایه ریزی و مهندسی اصولی دارد. پل های معلق معمولا در اتفاعات برای اتصال دو نقطه و معمولا در جایی که دره وجود دارد و امکان پایه گذاری پایه های پل های بتنی وجود ندارد و یا احداث این پل ها بسیار هزینه بر می باشد انجام میگیرد. شایان ذکر است اجرای پل های معلق برای عبور عابرین صورت می پذیرد و در اشل های بسیار بزرگ جهت عبور وساین نقلیه نیاز به طراحی بسیار پیشرفته و هزینه بسیار هنگفت بوده که نمونه های کمی از آن در برخی کشورهای بسیار پیشرفته یافت میشود. اهرم حمل بار و نگهدارنده در پل های معلق طناب های فولادی و یا سیم بکسل ها هستند.

اجرای پل معلق

محاسبه بار در اجرای پل معلق

جهت انتخاب نوع سیم بکسل، تنسایل و سایز سیم ها و نوع اتصالات باید بار حدودی وارد بر سایزه محاسبه شده و این بار در نهایت با در نظر گرفتن ظریب اطمینان مناسب طبق دیتاشیت های مهندسی سازه در اجرای پل معلق اعمال شود. بار وارد بر سازه پل معلق صرفا یک بار استاتیک با منشا وزن سازه و لود (شامل اشخاص قرار گرفته بر روی سازه) نمی باشد چرا که سازه های معلق تحت تاثیر بار وارده حرکت هایی نیز دارندو حتی در مسیر جربان باد نیز دچار بارگذاری های ناخواسته می شوند. بنابراین نوع بار وارد بر پل معلق تلفیقی از بارهای استاتیک و دینامیک بوده و از این رو طبق استاندارد طراحی های سازه هایی با بار دینامیک نه تنها ظریب امنیت بسیار بالا در نظر گرفته میشود بلکه پدیده فیزیکی دیگری به نام رزونانس نیز در محاسبات داخل میشود. در بسیاری از موارد در اجرای پل معلق محاسبات مربوط به رزونانس حرکتی در نظر گذفته نمی شود بالاخص در پل های کوچک و در فواصل اتصال کم که این رزونانس بسیار کوچک می باشد. اما در اجرای پل های معلق که پایه ها در فاصله بسیار زیادی از هم قرار دارند حتما می بایست رزونانس حرکت پل در محاسبات مورد بررسی قرار گیرد.

توصیه های قبل از اجرای پل معلق

پل های معلق دارای مزایا و معایبی هستند که قبل از اجرای آنها باید دید مناسبی نسبت به آن داشت. مزایای متعدد پل های معلق مانند هزینه نسبتا کم، زمان کوتاه اجرای پل معلق و زیبایی هایی که برای فضا بوجود می آورد سبب استفاده بسیار زیاد از این نوع پل شده است. اما لازم به ذکر است که پل های معلق بر مبنای سازه های فلزی بنا شده اند و در کل حمل بار در آنها توسط این سازه ها می باشد و بنابراین طول عمری برابر با پل های بتنی ندارند و در طول زمان نیاز به حفظ و نگهداری و هزینه های مرتبط با آن نیز هستند. تعویض قطعات اتصال و حتی سیم بکسل البته با بازبینی فنی و مهندسی بسته به محیط و در بازه های زمانی نسبتا طولانی از معایب اجرای پل های معلق می باشد.

تاریخچه پل های معلق

پل های معلق که توسط کابلهایی در سطح بالاتر نگهداشته میشوند یکی از قدیمی ترین طرح های مهندسی انسان محسوب میشوند که انسانهای بدوی برای کم کردن فواصل و یا اتصال سطوح از آنها استفاده میکردند. پل های معلق که امروزه از سیم بکسل در ساختار خود به عنوان حامل بار بهره میگیرند در گذشته از ریسمانهای گیاهی و از بافتن ریشه ها و ساقه های درختان ساخته میشدند. گونه قوی تر از پل های معلق در هند در قرن چهارم میلادی ساخته شده بودند که ابتدا از ساقه درخت بامبو و بعد ها از زنجیر های فولادی در ساختار خود بهره میگرفتند. در اجرای پل معلق از قاعده تعدیل بار عمودی و انتقال تنش بر روی سیم های منحنی استفاده میشود. این بار از طریق حامل بار گه در گذشته ریسمان های گیاهی ، زنجیر و امروزه سیم بکسل ها هستند در نهایت بر روی پایه های پل معلق منتقل میشوند که توسط این پایه ها بصورت عمودی بر روی پل داخل زمین که توسط انکر ها محکم شده اند منتقل میشود. در دوران مدرن پل های معلق راهکاری اقتصادی و مهندسی برای مسافت های اتصال بلند محسوب میشوند. مهندسین انگلیسی، فرانسوی و امریکایی در اواخر قرن هجدهم میلادی و اوایل قرن نوزدهم با شمکلات فراوانی برای غلبه بر بارهای نا متقارن، بارهای ناشی از باد و لرزش و برفهای سنگین در اجرای پل معلق روبرو بودند. بسیاری از معادلات و محاسبات انجام شده در این دوران در راه حل این قبیل مشکلات توسط دانشمند آلمانی به نام آگوستوس روبلینگ صورت پذیرفت . وی مجموعه ای از خرپا بصورت شبکه ای در نقاط اتصال ابتدا و انتهای پل معلق طراحی نمود و بواسطه آن توانست سازه ای بسیار محکم طراحی نماید که ابتدا به اجرای پل معلق بر روی آبشار نیاگارا، رودخانه اوهایو و در نهایت شاهکار وی در طراحی و اجرای پل معلق بروکلین و منهتن در شهر نیویورک صورت پذیرفت.

نمونه هایی از اجرای پل معلق

تکنیک ساخت و اجرای پل معلق از طریق کابل های گردشی برای اولین بار توسط دانشمند فرانسوی به نام لوییس ویکات صورت پذیرفت. در روش ویکات از یک چرخ متحرک برای انتقال کابل پیوسته از ابتدای پل و محل اتصال انکر تا میانه پل جایی که کارکنان کابل را گرفته و روی انکر متصل میکردند و به صورت شبکه ای باز میگرداندند. بدین صورت شبکه ای موازی از کابل برای حمل و توازن بار بوجود می آمد. در اواخر دهه 80 میلادی سه پل معلق بزرگ در مجموع به طولی برابر 12 کیلومتر در دنیاا طراحی و اجرا شده بودند که عبارت بودند از Golden Gate در سانفرانسیسکو، پل معلق ورازانو در نیویورک و هامبر در انگلستان. در اجرای این پل های معلق از تکنولوژی های مدرن در تولید کابل و سیم بکسل با انعطاف مناسب، پیوستگی و تنسایل بالا کمک گرفته شده بود. عوامل و شرایط نا مناسب محیطی نیز که منجر به مخاطره در این پل ها میشد در طول زمان و با سعی و خطاهای متعدد شناخته شده و در رفع مشکلات ایده های مهندسی مناسبی اجرا شده بود.