آیکون واتساپ
جنرال بکسل

FA | EN
صفحه اصلیدرباره ما تماس
طول عمر مفید سیم بکسل در لیفتینگ

طول عمر مفید سیم بکسل در لیفتینگ

یکی از مشخصاتی که در مورد کاربری سیم بکسل ها در اغلب صنایع چه در اتصالات کابین آسانسور بصورت سیم بکسل آسانسوری، اتصال تاور کرین ها بصورت سیم بکسل نتاب، اتصالات حفاری، کاربری بعنوان کلایمر و یا سیم بکسل های روکش دار می توان نام برد تنش کششی وارد بر آنها می باشد. در صورتیکه کاربری سیم بکسل برای موارد غیر از لیفتینگ بار و یا تحت تنش های کششدی اندک باشد مانند سیم بکسل استیل در اتصالات نرده های استیل طول عمر مفید آنها تا زمان پارگی کامل یا چند مفتول از سیم بکسل خواهد بود اما در کاربری لیفتینگ موارد امنیتی لحاظ شده و طول عمر سیم بکسل ها محدود می شود.

طول عمر مفید سیم بکسل ها بر حسب صنعت و حساسیت آنها متفاوت می باشد. بعنوان مثال در کاربریس سیم بکسل آسانسوری حتی در صورتیکه هیچ یک از مفتول های سیم بکسل نیز دچار پارگی نشده باشند بر اثر کار طولانی مدت بالاخص در گرید های پایین تر فولاد پدیده خزش اتفاق افتاد و سیم بکسل ها هر چند در تعداد بسیار بالایی از رشته در اتصال کابین دچار افزایش طول دائمی یا خزش می شوند که نیاز به تعویض پیدا می کنند. در کاربری لیفتینگ بار با جرثقیل و تاور کرین بعنوان مثال در کاربری سیم بکسل نتاب با توجه به داشتن گرید های بالای فولادی رشته ها و مفتول ها با پارگی تحت تاثیر تنش کششی روبرو می شوند که حتی پارگی یکی از مفتول های استرند این دسته از سیم بکسل ها نیز تیاز به تعویض کل سیم بکسل را پدید می آورد.

زنگ زدگی سیم بکسل ها یکی دیگر از مواردی است که نیاز به تعویض را بوجود می آورد. در صورتیکه زنگ زدگی سیم بکسل تنها در حد تغییر رنگ اندک در کل طول سیم بکسل باشد بسته به ضریب امنیتی بکار رفته نیاز به تعویض وجود ندارد. در صورتیکه در یک نقطه بر اثر سایش آبکاری گالوانیزه دچار خدشه شده باشد و یا گریس سطحی دچار شستگی شده و زنگ زدگی عمیق اتفاق افتاده باشد طول عمر مفید سیم بکسل به اتمام رشسده و می بایست سریعا برای تعویض آن اقدام نمایید.