آیکون واتساپ
جنرال بکسل

FA | EN
صفحه اصلیدرباره ما تماس
سیم بکسل تاور کرین

سیم بکسل تاور کرین

بر روی تاور کرین ها یا جرثقیل ها با ارتفاع بسیار بلند از نوع خاصی سیم بکسل تحت نام سیم بکسل نتاب یا سیم بکسل تاور کرین استفاده می شود. سیم بکسل تاور کرین بصورت تمام فولادی و اغلب با تعداد بالای رشته و تعداد کم مفتول در هر رشته تولید می شود. دو ساختار کاربردی از سیم بکسل تاور کرین عبارتند از ساختار 19X7 و 35X7 در واقع سیم بکسل نتاب تاور کرین با ساختار 35X7 از یک مغزی با ساختار 19X7 استفاده می کند. سیم بکسل تاور کرین در سایز های 8 الی 36 میلیمتر مورد استفاده قرار گرفته و به سبب بافت بسیار ریزی که دارد به سیم بکسل پوست ماری نیز شناخته می شود.

گرید فولاد در سیم بکسل تاور کرین

با توجه به اتصال سیم بکسل تاور کرین بعنوان اتصال لیفتینگ در بار و کاربری امنیتی و حساس در اغلب موارد از مفتول های فولادی با درصد کربن بالا و همراه با عملیات حرارتی سخت کاری در تولید این دسته از سیم بکسل ها اسفاده می شود. پر کاربرد ترین گرید فولاد در تولید سیم بکسل نتاب گرید 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. با این وجود گرید های بالاتر مانند 1960 و حتی 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز در این نوع سیم بکسل استفاده می شود. بالا رفتن گرید مفتول سیم بکسل نتاب به مفهوم ترد تر شدن، افزایش مقاومت کششی و کاهش خزش یا افزایش طول تحت تاثیر تنش های کششی می باشد.

مفهئم تنسایل 1770 مگاپاسکال برای سیم بکسل تاور کرین این است که این سیم ها به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع خود وزن 177 کیلوگرم را در حالت نزدیک به پارگی کامل تحمل می کند.

پوشش سطحی سیم بکسل تاور کرین

سیم بکسل نتاب تاور کرین هر چند به سبب داشتن گرید های بالای فولادی مقاومت کششی بالایی دارد، اما آسیب پذیری فولاد در تماس با آب و رطوبت سبب می شود که این سیم بکسل ها نیاز به پوشش سطحی داشته باشند. دو روش پوشش با گریس و روغن و آبکاری دو مورد از روش های افزایش مقاومت سطحی این دسته از سیم بکسل ها می باشد.

سیم بکسل تاور کرین در برابر چرخش مقاومت می کند و نه بصورت ساعتگرد و نه بصورت پاد ساعت گرد تاب می خورند. این امر از گردش و ایجاد لنگر در لیفتینگ بار در ارتفاعات بلند توسط تاور کرین ها جلوگیری می کند.