آیکون واتساپ
جنرال بکسل

FA | EN
صفحه اصلیدرباره ما تماس
روش های مقاوم سازی سطحی سیم بکسل و زنجیر فولادی

روش های مقاوم سازی سطحی سیم بکسل و زنجیر فولادی

سیم بکسل و زنجیر فولادی دارای مقاومت کششی بسیار بالایی هستند. در واقع یکی از قابلیت های آلیاژ فولاد قابلیت تغییر مشخصات مکانیکی با تغییر درصد کربن موجود در ترکیبات شیمیایی و عملیات حرارتی آن می باشد. با این وجود سیم بکسل و زنجیر فولادی در برابر تماس با خورنده های محیطی از جمله آب و رطوبت و اسید ها آسیب پذیر بوده و به سبب میل آهن موجود در ترکیبات برای از دست دادن الکترون به سرعت دچار زنگ زدگی می شوند.

سیم بکسل و زنجیر فولادی در عوض با داشتن درصد های بالایی از فلزات فوق فعال که کروم و نیکل اصلی ترین آنها می باشند بصورت ذاتی مقاومت مناسبی در برابر زنگ زدگی داشته و بدون مقاوم سازی سطحی مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که تنسایل مقاومت کششی سیم بکسل های استیل حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع است حال آنکه تنسایل سیم بکسل های فولادی برای کاربری های سنگین لیفتینگ مانند سیم بکسل نتاب قابلیت ارتقا تا 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع را نیز دارد.

آبکاری گالوانیزه سیم بکسل فولادی

یکی از عمومی ترین روش ها به منظور ارتقا مقاومت محیطی سیم بکسل های فولادی روش آبکاری گالوانیزه می باشد. در این روش که در حمام های حرارتی انجام می گیرد مفتول های سیم بکسل با پوششی از فلز زینگ یا روی پوشانیده می شوندو مقاومت بالای فلز زینک و میل بالایی که برای از دست دادن الکترون دارد مانع از زنگ زدگی مفتول های سیم بکسل می شود.

فرایند آبکاری سیم بکسل به روش گالوانیزه سرد و گرم صورت می پذیرد. آبکاری گالوانیزه سرد در دماهای پایین و حدود 260 درجه سانتی گراد انجام گرفته و تنها یک لایه نازک از فلز زینک بر روی سطح فلز قرار می گیرد که با ایجاد خراش سطحی از بین رفته و سیم بکسل در آستانه زنگ زدگی قرار می گیرد. این در حالی است که فرایند آبکاری گالوانیزه گرم سیم بکسل در دمای بالای 600 درجه سانتی گراد انجام گرفته و زینک به داخل سطح فولاد نفوذ می کند.

روغن کاری سطحی سیم بکسل

جلوگیری از تماس مستقیم مفتول های سیم بکسل با آب و رطوبت یکی دیگر از روش های مقاوم سازی سطحی سیم بکسل به شمار می رود. در این روش اغلب با بکارگیری گریس، روغن و حتی گاهی به روش رنگ کاری سطحی مفتول های استرند های سیم بکسل را می پوشانند. این روش از مقاوم سازی کم هزینه تر و با سرعت بالاتری انجام می گیرد اما مقاومت کمتری در برابر زنگ زدگی به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این تماس سیم بکسل گریس کاری شده با اسید های رقیق مانند باران های اسیدی و یا حتی شوینده ها می تواند سبب شسته شدن و از بین رفتن روغن و گریس گردد.