آیکون واتساپ
جنرال بکسل

FA | EN
صفحه اصلیدرباره ما تماس
سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل روکش دار که در مغزی خود از سیم بکسل با ساختار 7X7 و گاهی 6X19 استفاده می کند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. صنایع مصرف کننده عمده سیم بکسل روکش دار یکی سالن های ورزشی و دیگری در اتصالات ترمز های ماشین آلات، خودرو، دوچرخه و غیره می باشد. در سالن های بدنسازی از سیم بکسل روکش دار معمولا در سایز های بسیار ریز کمتر از 5 میلیمتر و معمولا بصورت تخصصی تر از سیم بکسل روکشدار 6 میلیمتر و یا به بیان دقیق تر 4 به 6 که در مغزی آن سیم بکسل با قطر 4 میلیمتر قرار گرفته که توسط یک روکش پلیمری (پلاستیکی) به ضخامت یک میلمتر پوشیده شده است که در مجموع قطر 6 میلیمتر را بوجود می آورد.

تصور اشتباه درباره سیم بکسل روکش دار

برخی در صنایع تصور میشود که پوشش پلاستیکی سیم بکسل روکش دار برای محافظت در برابر زنگ زدگی بر روی آن قرار گرفته و یا به بیان روشن تر تصور می کنند سیم بکسل روکش دار در برابر زنگ زدگی مقاومت دارد. این تصور یک تصور اشتباه می باشد. بصورت کلی مغزی سیم بکسل روکشدار از ساختار 7X7 گالوانیزه می باشد. اما این گالوانیزه سرد بوده و مقاومت در برابر رطوبت بالایی را بوجود نمی آورد و نمی توان از سیم بکسل روکشدار بجای سیم بکسل استیل که به سبب بالا بودن درصد نیکل و کروم در ساختار خود دارای مقاومت ذاتی در برابر رطوبت است استفاده نمود. هر گونه ایجاد سوراخ بر اثر برحورد با لبه های تیز و یا سایش در سیم بکسل روکش دار آن را در معرض رطوبت و زنگ زدگی قرار میدهد. حتی در استفاده در مناطق مرطوب و در تماس با آب ورود قطره های آب به داخل روکش سیم بکسل روکش دار و عدم خروج به دلیل وجود روکش سرعت زنگ زدگی را نیز به شدت افزایش می دهد.

مغزی سیم بکسل روکش دار

معمولا از دو مغزی با ساختار های 7X7 و 6X19 به عنوان مغزی سیم بکسل روکش دار استفاده میشود. در سایز برابر معمولا قیمت ساختار 6X19 بالاتر می باشد اما کاربری محدودتری دارد. سایز های پر مصرف سیم بکسل روکش دار عبارتند از سایز 2، 3 و 4 میلیمتر که در این بین سایز 4 میلیمتر پر مصرف تر می باشد.

جنس و سایز سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل های روکش دار که از یک مغزی و یک روکش تشکیل شده اند معمولا در سایز 4 به 5 یا 4 به 6 مورد استفاده قرار میگیرند. روکش سطحی سیم بکسل های روکش دار که هم به رنگ شیشه ای (بی رنگ) هم به رنگ های استاندارد سفید و مشکی (رنگ های تزئینی دیگر مثل قرمز و سبز و آبی نیز استفاده میشود) از جنس پلاستیک PVC می باشد که اشتعال پذیر است. این پلاستیک بصورت کاملا فیت بر روی سطح خارجی سیم بکسل کشیده می شود. هدف از ایجاد روکش برای سیم بکسل روکش دار بالا بردن مقاومت زنگ زدگی آن نمی باشد و این سیم بکسل ها به هیچ وجه ضد زنگ نیستند بلکه دارای مقاومت سایشی سطحی بالاتری هستند. در برخی از موارد نیز ایجاد روکش به منظور جلوگیری از تماس مستقیم سطح سیم بکسل با اشیائ تیز و همچنین ایجاد برش و زخمی شدن پوست در تماس با سیم بکسل های روکش دار می باشد.